About us

We regularly inform you about our activities, successful projects and new technologies.

Events

Vysokorychlostní železnice v Evropě & soukromý kapitál

!POZOR! VSTUP MOŽNÝ POUZE REGISTROVANÝM

Možnosti výstavby a financování vysokorychlostní železnice v ČR

Toto mezinárodní fórum je součástí dvoudenní akce Fracouzsko-české železniční dny 2023 ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v Praze a Business France Česká republika. 

Nová vysokorychlostní železnice (VRT) je v České republice nutností, jelikož kapacita stávající konvenční železnice na hlavních koridorech, jejichž základy byly položeny před 180 lety, dosáhla svého maxima. Nový program VRT přinese nejen nové tratě, rovněž také uvolní kapacitu pro regionální vlaky a zejména nákladní dopravu na konvenčních tratích. Kromě toho bude hrát rozhodující roli pro dálkové transevropské spojení Berlín-Praha-Vídeň/Bratislava a Pobaltské státy-Varšava-Brno-Vídeň/ Bratislava.

Program VRT zahrnuje výstavbu 780 km nových železničních tratí s maximální rychlostí až 350 km/h podle standardů francouzské SNCF. Dle současného plánu se 70 % celkového investičního programu VRT v celkové výši 1,2 bilionu Kč soustředí do let 2025-2035. V tomto období potřeba investic do VRT ve výši 120 miliard Kč ročně až pětinásobně překročí historický desetiletý průměr kapitálových výdajů do železnice v ČR.

Vzhledem k velikosti tohoto bezprecedentního investičního programu bude soukromý kapitál nepochybně hrát klíčovou roli při realizaci programu VRT. V současné době Ministerstvo dopravy ČR zvažuje jeho strategické varianty financování a zároveň testuje proveditelnost dvou pilotních PPP projektů na konvenčních tratích.

Fórum proběhne v pátek 9. června 2023 od 9:00 ve Sněmovně Parlamentu České republiky. Rozdělené bude do tří panelů:

l. Panel: Strategie vysokorychlostní železnice ČR v kontextu Evropy – zkušenosti z realizace a financování vysokorychlostní železnice ve Francii a Velké Británii. 

ll. Panel: Modely financování vysokorychlostní železnice v Evropě – budoucí trendy týkající se udržitelného financování, zelených dluhopisů a soukromého kapitálu.

ll. Panel: Evropská vysokorychlostní železnice realizovaná soukromým kapitálem – zkušenosti z úspěšných projektů, jejich příležitosti a omezení.  

Kompletní program včetně všech řečníků ke stažení ZDE

Česko-francouzské obchodní setkání

Business France, partner této akce, pořádá ve spolupráci s ARI na Francouzském velvyslanectví v Praze ve čtvrtek 8. 6. 2023 od 8:30 do 16:00 česko-francouzské obchodní setkání v oblasti železnice.

Více informací a registrace zde nebo na adrese lukas.indrak@businessfrance.fr.

Fr. ambasáda
Business France
Sprava zeleznic

We don't have any videos for this event yet.

We don't have any presentations for this event yet.

We don't have any photos for this event yet.

We don't have any news for this event yet.

We don't have any press news for this event yet.

Fr. ambasáda
Business France
Sprava zeleznic
Refresh

There are no questions yet.

Ask a question

You are interested in the topic
Transport and mobility?

More events

Subscribe to latest news