Pod názvem „Česko a Evropa řeší klima“ startuje od 16. listopadu v České televizi nový čtyřdílný seriál. Osvětově-informační cyklus nabídne ukázky inspirativních řešení ze strany měst, krajů a firem, která snižují emise skleníkových plynů nebo pomáhají přizpůsobit se dopadům klimatických změn.
„Objeli jsme Česko od Aše po Karvinou a Vsetín a podařilo se nám s kamerou navštívit více jak dvacet různých lokalit v celkem dvanácti krajích. Vedle zmapování konkrétních klimatických projektů jsme se v rozhovorech se zástupci veřejného, soukromého a neziskového sektoru zajímali také o téma zapojení Česka do probíhající zelené transformace. Z našeho pohledu je cesta k nízkoemisní budoucnosti opravdovou výzvou pro celé Česko, ale zároveň je to jedinečná příležitost k modernizaci naší země, posílení její energetické bezpečnosti, vytvoření nových pracovních míst i zajištění zdravějšího prostředí k životu pro nás všechny. A právě o těchto přínosech je třeba nahlas mluvit, aby se lidé zelené transformace nebáli,“ popisuje cíle a obsah pořadu jeho moderátor a spoluscenárista Michal Žák.
Mezi představenými příklady dobré praxe figurují i projekty podpořené z evropských dotačních programů, které administrativně zajišťuje Státní fond životního prostředí ČR. Ať už se jedná o Operační program Životní prostředí, Modernizační fond nebo Norské fondy. Zvláštní pozornost věnuje série i problematice spravedlivé transformace tzv. uhelných regionů. „Jsme moc rádi, že se toto velmi aktuální téma podařilo do seriálu zařadit, a to díky dlouhodobé dobré spolupráci se SFŽP i s jednotlivými kraji,“ dodává Žák.
„Vítáme záměr tvůrců pořadu představit veřejnosti téma spravedlivé transformace a oceňujeme snahu zdokumentovat na regionální a lokální úrovni co nejvíce konkrétních projektů, které jsou šetrné ke klimatu a životnímu prostředí,“ podotýká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Dalším důležitým tématem, kterým se pořad zabývá, je zapojení soukromého kapitálu do financování zelené transformace a s tím spojená otázka udržitelného investování a tzv. ESG kritérií. „Vstup bankovního sektoru do této transformace, jeho spolupráce s veřejným sektorem a současně tlak na to, aby se zeleným směrem vydaly i podniky, je naprosto klíčovou věcí,“ zdůrazňuje Petr Kalaš z České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj, která se podílela na vzniku této nové čtyřdílné série i jejích dvou předchůdkyň: Klima mění Česko (2018) a Česko řeší klima (2020).
„ESG se stává klíčovou součástí firemní strategie a začíná zásadně ovlivňovat hodnotu firmy. Stává se tedy důležitým ukazatelem jak pro investory, tak pro finanční instituce. Podpoře udržitelného podnikání přikládáme velký význam a těší nás, že se tento televizní projekt příkladům udržitelného podnikání v praxi věnuje,“ říká Blanka Beranová, manažerka Udržitelnosti ve Skupině ČSOB.
Vedle řady tuzemských příkladů má v seriálu prostor i klimatická agenda dvou vybraných norských měst. „Pro zdůraznění evropského kontextu jsme vyjeli s kamerou i za hranice Česka. Natáčeli jsme v Oslu a Stavangeru. Obě města systematicky pracují na dosažení klimatické neutrality, takže věřím, že reportáž o jejich počínání bude zpestřením pořadu a třeba i inspirací pro česká města,“ uzavírá Žák.
Pořad poběží na programu ČT2 od 16. listopadu do 8. prosince. Každý týden bude k vidění nový díl, a to jak na televizní obrazovce, tak i v iVysílání na webu České televize. V tomto internetovém archivu bude pořad kdykoliv k dispozici pro případné přehrání a zhlédnutí.
Vysílací časy pořadu:
- 16. 11. – 17:05–17:25 – ČT2 (1. díl)
17. 11. – 18:40–19:00 – ČT2 (1. díl) - 23. 11. – 16:55–17:15 – ČT2 (2. díl)
24. 11. – 19:20–19:40 – ČT2 (2. díl) - 30. 11. – 17:10–17:30 – ČT2 (3. díl)
01. 12. – 19:20–19:40 –ČT2 (3. díl) - 07. 12. – 17:10–17:30 – ČT2 (4. díl)
08. 12. – 19:20–19:40 – ČT2 (4. díl)
Partneři pořadu:
Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj
Československá obchodní banka, a.s.
E.ON Česká republika, s. r. o.
Karlovarský kraj
Magistrát statutárního města Brno
Ministerstvo životního prostředí
Moravskoslezský kraj
ŠKO-ENERGO, s. r. o.
Státní fond životního prostředí ČR
Ústecký kraj
Velvyslanectví Norského království
There are no questions yet.
Ask a question